Przemoc w rodzinie
- Szczegóły czwartek, 31, marzec 2016 19:12 OPS Obrazów Odsłony: 4612
1 sierpnia 2010r. wprowadzone zostały zmiany dotyczące ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Podjęte kroki są wynikiem rosnącej liczby ofiar przemocy zarówno psychicznej, fizycznej, ekonomicznej jak i seksualnej.
Podstawowym dokumentem regulującym działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U.z 2005 r. Nr 180 poz. 1493 z późn. zm.) . Definiuje ona pojęcie przemocy w rodzinie, jako jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Wyróżnia się następujące rodzaje przemocy:
Przemoc fizyczna – każde agresywne zachowanie skierowane przeciwko ciału ofiary, mogące prowadzić do bólu oraz fizycznych obrażeń (m.in. popychanie, obezwładnianie, szarpanie, policzkowanie, uderzanie pięścią, kopanie, duszenie, rzucanie przedmiotami, użycie broni).
Przemoc psychiczna – agresywne zachowania, które mają na ogół charakter poniżający lub budzący poczucie zagrożenia i wywołują emocjonalny ból lub cierpienie (m.in. wyśmiewanie, wyzywanie, krytyka, groźby, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami).
Przemoc ekonomiczna - uniemożliwienie dostępu do rodzinnych środków finansowych (np. odbieranie zarobionych pieniędzy, niezaspokajanie materialnych potrzeb rodziny, uniemożliwianie podjęcia pracy).
Przemoc seksualna – wymuszenie pożycia seksualnego lub nieakceptowanych i niechcianych praktyk seksualnych (np. mąż, który stosuje przemoc lub grozi użyciem przemocy, żeby zmusić żonę do stosunku, może zostać skazany za gwałt).
Zaniedbanie - ciągłe niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych.
„Uznając, że przemoc w rodzinie narusza podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia i zdrowia oraz poszanowania godności osobistej, a władze publiczne mają obowiązek zapewnić wszystkim obywatelom równe traktowanie i poszanowanie ich praw i wolności, a także w celu zwiększenia skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie”
Uchwałą Rady Gminy z dn. 26 kwietnia 2012r. r. został przyjęty Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2012-2015, który jest realizacją art. 6 ust. 2 pkt. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Realizatorem programu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrazowie przy współpracy innych instytucji. Celem głównym Programu jest: Podnoszenie poziomu świadomości społecznej i uwrażliwienie mieszkańców gminy Obrazów na występowanie zjawiska przemocy
W ramach programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie działa Punkt profesjonalnej pomocy i wsparcia dla osób dotkniętych przemocą który oferuje:
• Pomoc psychologiczna - w każdy wtorek od 15.00 do 17.00
Punkt Porad Specjalistycznych znajduje się w starym budynku Urzędu Gminy- Obrazów 121
USŁUGI ŚWIADCZONE SĄ BEZPŁATNIE
Osoby doświadczające przemocy domowej, mogą uzyskać pomoc dzwoniąc również na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia 0/801-12-00-02 który aktywny jest: od poniedziałku do soboty w godz. 8.00- 22.00, w niedziele i święta - w godz. 8.00- 16.00, więcej na: www.niebieskalinia.info
Pamiętaj stosowanie przemocy wobec bliskich jest przestępstwem ściganym przez prawo /art. 207 Kodeksu Karnego/
ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY
Zespół interdyscyplinarny to grupa osób reprezentująca instytucje i organizacje, której celem jest podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie Zarządzeniem Nr 35/2011 Wójta Gminy z dnia 16 czerwca 2011r. został powołany Gminny Zespołu Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, na podstawie Uchwały Nr V/31/2011 Rady Gminy w Obrazowie z dnia 1 marca 2011r. w sprawie: trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Obrazowie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania
Gmina za sprawą powołanego zespołu interdyscyplinarnego łączy wysiłki wszystkich lokalnych instytucji w realizacji wspólnego celu, jakim jest przeciwdziałanie przemocy wewnątrzrodzinnej.
W Skład Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wchodzą:
1. Przewodniczący Zespołu Anna Biernat- Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrazowie
2. Zastępca Przewodniczącego Zespołu Marta Paciura - Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrazowie
3. Sekretarz Zespołu Joanna Kołacz -Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrazowie
4. Ewa Statuch- Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrazowie
5. Joanna Sygnet- Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrazowie
6. Ewa Maciejska – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
7. Wioletta Gręda- Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej w Sandomierzu
8. Marcin Skubida- Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu
9. Teresa Małkiewicz- Ośrodek Zdrowia w Kleczanowie
10. Barbara Grądziel- Ośrodek Zdrowia w Świątnikach
11. Anna Chuchnowska- Zespół Szkół w Obrazowie
12. Wioletta Świerkula- Zespół Szkół w Obrazowie
13. Teresa Janiszewska- Szkoła Podstawowa w Bilczy
14. Ilona Winiarczyk- Szkoła Podstawowa w Głazowie
15. Anna Zybała- Szkoła Podstawowa w Kleczanowie
Adresatami działań podejmowanych przez Zespół Interdyscyplinarny są:
- ofiary przemocy w rodzinie, w tym dzieci, współmałżonkowie lub partnerzy, osoby starsze, niepełnosprawne,
- sprawcy przemocy w rodzinie.
Jeżeli jesteś świadkiem, obserwatorem, lub osobą bezpośrednio dotkniętą przemocą skontaktuj się z członkami Zespołu Interdyscyplinarnego, którzy podejmą stosowne działania w ramach posiadanych kompetencji.
Sprawy związane z przemocą w rodzinie można zgłaszać do każdego członka Zespołu Interdyscyplinarnego lub bezpośrednio do pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej:
1. Anna Biernat - przewodniczący Zespołu
2. Marta Paciura - zastępca przewodniczącego Zespołu
3. Joanna Kołacz - sekretarz Zespołu
4. Ewa Statuch -pracownik socjalny
kontakt: Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrazowie
tel. 15 836 51 50
Poniedziałek 7.30 – 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 – 15.30
Do głównych zadań Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie należy w szczególności:
1. Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie.
2. Podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
3. Inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą.
4. Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.
5. Inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Sprawy organizacyjno-techniczne Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Gminie Obrazów realizuje:
Ośrodek Pomocy Społecznej
Obrazów 121
27-641 Obrazów
Telefon 15 836 51 50
email:opsobrazow@poczta.onet.pl